Badatelé - Co se děje, když se solí silnice? - 6. 12. 2023

Kolem nás je hodně sněhu, jen silnice tají? Jak je to možné, když je mráz? Co vlastně udělá sůl se sněhem? Tyto otázky nás vedli k potřebě to zjistit. Děti od třetího ročníku si na vlastní kůži vyzkoušely, že být badatelem není nejjednodušší, ale může to být sladké.

Nejprve jsme si ve skupinách vytvořili nejžhavější hypotézy a naplánovali cestu, díky které to můžeme zjistit. Pak už jsme šli do terénu s teploměry, solí, kbelíkem a měchačkou. A tajně se neslo několik zavíracích sáčků, granko, vanilka a hrnky.

Vše tedy bylo přichystáno a žáci společnými silami došli k překvapivému závěru, když teploměry došplhaly k dvaceti stupňům pod nulou. Už zbývalo jen zaznamenat pozorování a formulovat závěr.

Využití soleného sněhu nám v závěru přineslo posezení nad vlastnoručně vyrobenou sladkou zmrzlinou.